neljapäev, 29. aprill 2010
Iga pidu saab ükskord otsa
... kirjutas Liina kl 01:21 4 kommentaari
kolmapäev, 28. aprill 2010
Turisti elu pole meelakkumine
... kirjutas Liina kl 00:24 0 kommentaari
neljapäev, 22. aprill 2010
Loomad EI ole klounid
... kirjutas Liina kl 15:41 3 kommentaari
pühapäev, 18. aprill 2010
Jätke hingamisruumi
... kirjutas Liina kl 14:30 7 kommentaari
reede, 16. aprill 2010
Kolm banaani
Kaks nädalat on jäänud meie lahkumiseni sellelt mandrilt. Naljakas. (Et ikka meeles oleks: 1. mail kell 21:00 peaks maanduma meie Riiast tulev aeroplaan Tallinnas, kui just Munamägi purskama ei hakka.)
Kooliasjadega on meil enam-vähem ühelpool, kahepeale on vaid kolm eksamit veel jäänud. Siis korraks veel Montréali veini limpsima ja tagasi me olemegi.
Ja et mitte blogi vinduma jätta, teeme veel millalgi enne tagasilendu pikema ülevaate ja kokkuvõtte. Näiteks see statistika, mis märksõnadega meie blogi otsingumootoritest on leitud, väärib kindlasti jagamist. Ja kõike muud. Nii et jääge lainele!
PS. Kui paljud teist tulevad 7. mail Ühtse Eesti Suurkogule? Meil on piletid igatahes tagataskus olemas :)
... kirjutas eero kl 21:58 1 kommentaari
pühapäev, 11. aprill 2010
Elimineerime kahjureid
Paljud teist on juba kindlasti lugenud selle Iraagi sõja video kohta, milles USA sõdurid nagu arvutimängus helikopterilt inimesi (antud juhul ka kaks Reutersi töötajat ja muid tsiviilisikuid) tapavad. Tegemist on suurepärase näitega sellest, missugune näeb välja kaasaegne meelevaldselt alustatud ja veelgi meelevaldsemalt jätkuv sõda. Kes ei ole seda videot veel vaadanud, siis siin on teie võimalus. Soovitan vaadata ja mõelda. (Konkreetsest juhtumist on pikemalt kirjutatud WikiLeaks leheküljel, koos täispika videoga.)
Vilja Kiisler kirjutas sellest Delfisse ka suurepärase arvamusartikli (rääkis muuhulgas ka üldisemalt sõja meediakajastusest). Tsiteerin tema viimast lauset: "Okupandi ja sõjardi nimetamine rahutoojaks ja vabastajaks ei muuda sõja inimvaenulikku olemust." Nagu arvata võib, olen 100% nõus. Jällegi, soovitan lugeda.
Sealt sattusin edasi ka jaanuaris Ekspressis ilmunud intervjuule Jaak Aaviksooga (mis mõttes selline inimene kunagi TÜ rektor oli?). Mõned väljavõtted jutust tolle Vabaduse väljaku klaasmonstrumi peamise paigaldajaga, teemaks Afganistan (TV on intervjueerija, JA on Aaviksoo):
TV: Tapame teatud arvu inimesi ära ja läheb paremaks?
JA: Jah, mingi hulk inimesi ilmselt tuleb elimineerida.
TV: Härra minister, te kasutate eufemisme.
JA: On selge, et osa nendest vaenlastest tuleb sõna otseses mõttes elimineerida. Hävitada füüsiliselt. Kineetilise relvaga, nagu öeldakse.
TV: Kuidas on Afganistan seotud kaksiktornide ründamisega?Palju õnne sellise kaitseministri eest! Ma pole debiilsemat intervjuud kaua aega lugenud (ok ok, Kristiina Ojuland on tihedalt tema kannul). Ehk siis tõendeid ei ole, kuid "vaenlased" tuleb "elimineerida" (hmm, ei kõla ju üldse 20. sajandi suurimate diktaatorite moodi..), kuna USAst tuli selline käsk. Edasised kommentaarid oleksid liiast.
JA: Afganistani pinnalt ja Talibani režiimi toel kavandati need rünnakud.
TV: Aga millised on tõendid? Ründasid enamjaolt saudiaraablased, jõukatest perekondadest pärit noormehed.
JA: Jah, seda küll, aga terroristide treenimine ja ettevalmistus toimub üsna paljudes laagrites. Teatud ulatuses Somaalias, teatatud ulatuses Jeemenis; väga täpselt ma sellega kursis ei ole, kus täpselt.
TV: Nii et kui teile öeldakse, et Afganistanis on terroristid ja järjelikult tuleb Afganistani rünnata, siis te usute seda?
JA: Paljusid asju ma usun lihtsalt sellepärast, et need, kes räägivad, on teatud usaldusväärsusega.
... kirjutas eero kl 15:47 0 kommentaari
reede, 9. aprill 2010
Veganism ja võluvitslus
... kirjutas Liina kl 23:38 6 kommentaari
esmaspäev, 5. aprill 2010
Maalased
... kirjutas Liina kl 16:29 10 kommentaari
pühapäev, 4. aprill 2010
Koksumuna
Keerates kalendris uut lehekülge, avastasime õudusega, et meil on jäänud veel vaid kuu aega Torontos elada. Tänaseks juba tegelikult vähem kui neli nädalat. Tagasitulek saab naljakas olema…
Igatahes loengud ja seminarid on selleks õppeaastaks nüüd läbi ja jääb üle veel kirjutada paar esseed/uurimistööd ning teha kaks suhteliselt lihtsat eksamit. Liina olukord on pisut keerulisem, kuivõrd teda ootab suisa viis eksamit. Aga ega me ei muretse. Kui need läbi, läheme jõlgume paar päeva veel Montrealis ja käime lõpuks ometi Niagara Fallsil ka ära. Kuigi kõiksugustest "riiklikest sümbolitest" on meil suhteliselt ükskõik, siis võimsa loodusnähtuse tahaks ikka ära näha.
Lõpetuseks väike off-topic küsimus: miks peaks mõni inime, in her/his right mind, ostma kalli raha eest riietuseseme, millele on lihtsalt suurelt kirjutatud tolle brändi nimi? Et kui ajusid ei ole, siis vähemalt jätan rikka inimese mulje? Mul tuli ükspäev vastu üks tüüp, kelle t-särgil laiutas suurelt "Hugo Boss" ning kelle hiiglaslik pannal kandis kirja "D&G". Nagu kõndiv reklaamtulp.
PS. Keetsime täna lõpuks neli muna ja koksisime omavahel. Kaks läksid juba keedes katki. Ülejäänutega võitis (juhuse tahtel) Liina (kätte sattunud muna) :-)
... kirjutas eero kl 19:29 2 kommentaari
kolmapäev, 31. märts 2010
Silmailu
... kirjutas Liina kl 22:01 1 kommentaari
laupäev, 27. märts 2010
Selveri kassapidaja
... kirjutas Liina kl 22:20 25 kommentaari
kolmapäev, 24. märts 2010
Segasummasuvila
1 sl oliiviõli2 küüslauguküünt1 sibul1-2 sl karripulbrit1 klaas (250 ml) läätsi (kuivi)3 klaasi vett2-3 loorberilehte1 kaneelipulk1 purk purustatud tomateid (400 ml)1/4 klaasi kookospiima2 sl sidrunimahla
Praadida sibulat ja karrit mõned minutid oliiviõlis, lisada läätsed (võib enne toidu tegemist mõned tunnid leotada ka), vesi, loorber, kaneel ja lasta keema, siis lasta vaikselt podiseda 20 minutit. Loorber välja (muidu võib mõru maitse jääda), tomatid, kookospiim, sidrunimahl ja küüslauk sisse. 10-15 minutit veel podistada, kuni läätsed on pehmed. Serveerida riisiga ja lakkuda taldrik puhtaks:P
... kirjutas Liina kl 21:27 0 kommentaari
esmaspäev, 22. märts 2010
Achmed the Dead Terrorist
Nagu lubatud, kirjutan veel natuke islamist. Ma olen selle teemaga viimasel ajal üha rohkem kokku puutunud, kuivõrd see on läbi jooksnud mul päris mitmest ainest. Eksperdiks ma end loomulikult ei pea, aga ma arvan, et 6-7 antud teemast rääkiva raamatu läbitöötamine ja seminarides arutamine on igatahes parem kui üldine Eesti meedia välisuudiste tase. Aga noh, see on ainult minu hinnang. (Vabandan juba ette suhteliselt hüpliku postituse eest, kuid antud teema on lihtsalt nii lai ja mitmetahuline, et seda lühidalt blogiformaadi jaoks kokku võtta.)
Igatahes, märtsi alguses ilmus Eesti Päevalehes päris hea artikkel sellest, kuidas Eesti meedias Afganistani on väärastunult kujutatud. Artikkel on pikk ja põhjalik, seega ei hakka seda siin kuidagi meelevaldselt lühidalt kokku võtma, pigem soovitan kõigil seda lugeda. Põhipoint on aga selge: ära Eesti meedia pilti Afganistanist (või tegelikult ühestki teisest nö välisregioonist) tõe pähe võta. Need inimesed, kes ei salli moslemeid, ei ole suure tõenäosusega mitte ühtegi kunagi näinudki, kujundades kogu oma arvamuse meediakajastuse põhjal, mida kirjutavad inimesed ei ole samuti kunagi ühtegi moslemit suure tõenäosusega näinud (nt Šveitsis, kus toimus rahvahääletus minarettide keelu osas, on hetkel reaalselt olemas ainult 4 minaretti!). Või näiteks Talal Asadi, Olivier Roy'd, Saba Mahmoodi, Arturo Escobari, Edward Saidi või veel kedagi kuuendat lugenud. Aga noh, stereotüüpide ja eelarvamuste pinnalt lahmida on ka ju tore. (Või mitte…)
Sinna kõrvale saab ka panna just ilmunud Eesti inimarengu aruande, mille järgi on hüppeliselt kasvanud sallimatus immigrantidesse, islamiusulistesse ja teisest "rassist" inimestesse. Vabandan, kui mu suhtumine Eesti ajakirjandusse on vahest liialt kriitiline, kuid antud juhul ei tohiks põhjusi jällegi kaugelt otsida. Selline sallimatus ja arusaamad nende "teiste" kohta ei teki iseenesest, vaid sellise "tõerežiimi" tekitamine on sotsialiseerimisprotsessi tulemus. Kool (khm, ajalooõpikud?), perekond/eakaaslased ja meedia - see on see püha kolmainsus, mille abil sellist arusaama endast ja viha "teiste" vastu toodetakse ja taastoodetakse.
See ei ole muidugi ainult Eesti probleem, kuivõrd terve "Lääne" arusaam islamist on sarnane (nagu ka nt pilt Aafrikast) ja ulatub kaugele ajalukku. Igatahes, mida enam ma islamist loen, seda kindlam ma olen selles, mida me Liinaga burkade ja üldse islami riietuse kohta kirjutasime. See debatt loori kandmise ümber ei ole tegelikult tõusnud loori tõttu; küsimus on hoopis Euroopa identiteedi- ja legitiimsuskriisis. Ja sealt ka see diskursus, mis maalib ühe poole "ratsionaalse", "modernse" ja "tsiviliseerituna", sildistades teise aga "irratsionaalse", "traditsioonilise" ja "primitiivsena". Küsimus on võimus selle "teise" üle, mille abil oma identiteeti tekitatakse/kujundatakse, st läbi sellise sildistamise õigustatakse enda mõtteid ja tegevusi nende suunas (nt see developmentalismi diskursus, millest olen varasemalt juba lühidalt kirjutanud).
Sellega tahtsin jõuda tegelikult ühe hea näiteni. Hiljuti lugesin natuke (lugeda/kirjutada on niigi praegu nii palju, et tervenisti saan alles hiljem ette võtta) Talal Asadi raamatut enesetaputerroristidest (On Suicide Bombing). Raamatu keskne küsimus on: kas tegelikult on midagi üldse vahet sõjaväelasel ja enesetaputerroristil? Lühike vastus oleks, et nad ei ole tegelikult üldse nii erinevad, kuigi "Lääne" riigid ja meedia üritavad just ühest maalida pilti kui legitiimsest (õigustatud) ja moraalsest vägivallast, teist samal ajal sildistades illegaalse ja ebamoraalsena. Rääkisin sellest juba ühes varasemas postituses ka, kuid Asad suudab seda väga palju paremini sõnastada kui mina.
Ühesõnaga, ei ole moraalset vahet, kas inimesi tapab mõne riigi saadetud sõdur või enesetaputerrorist. Vahe seisneb vaid selles diskursuses, mis sellega kaasneb, st kuidas üks sildistatakse õigustatuna ja teine mitte. Üks elu ei ole vähem väärt kui teine, kuigi "Lääne" meedia (ja muidugi ka "vastaspoole" oma, ainult et teistpidi) kajastab just ühte surma üllana, oma riigi eest (st kui saab surma mõni okupatsioonivägede koalitsioonivägede sõdur), teist aga hea sündmusena, "meie" võiduna (st kui tapetakse mõni vastupanuvõitleja); vaatamata sellele, et mõlemad tegelevad tapmisega ning mõlema poole võitlejad on õpetatud oma vaenlast vihkama. Isegi kui on olemas selline vastuoluline asi nagu "legitiimne sõda", siis see, mida tehakse praegu Iraagis ja Afganistanis, ei ole seda kohe kuidagi mitte. Minu meelest tabas Asad igatahes naelapea pihta ja see näitab nii selgelt, kuidas näiteks see, mida nimetatakse "rahvusvaheliseks õiguseks" (millest kogu sõja temaatika on üks osa), on "Lääne" produkt ja töötab ainult selleks, et õigustada enda tegusid. Selle eesmärk ei ole mitte õiglus, vaid võim. Igatahes, on vist siililegi selge, kui väga ma Iraagi ja Afganistani sõja vastu olen…
Sellega jõuan lõpuks aga välja sinna, et tegelikult oleks hoopis vajadus nö antropologiseerida see müstiline "Lääne" ühiskond, panna küsimärgi alla see uskumus endast kui "ratsionaalsest" osalejast, näidata nende iseenesest mõistatavatena võetavate mõtete tegelikku meelevaldsust, poliitilisi tagamaid ja eesmärke. Ei tahaks küll kõlada liiga maailmaparandajalikult, kuid see kaasaegne sotsiaalne ja poliitiline süsteem on ikka päris mäda… Ning seda saatev arvamus, et tegelikult on see kõige parem elu üldse ja kõik teised peaks ka sellesse "usku" pöörama, ei muuda seda ka kuidagi paremaks.
PS. Üks humoorikas vahepala ka: Achmed the Dead Terrorist.
PPS. See nüüd küll väga sünnipäevateemaline ei olnud...
... kirjutas eero kl 20:21 2 kommentaari
neljapäev, 18. märts 2010
Lapsed kastis
- "Lapsed peavad oskama lugeda eestikeelset teksti, mõistma loetut, kirjutada suurte trükitähtedega väikest etteütlust ning arvutada (liita ja lahutada) ja võrrelda arve kümne piires." Kui mina 2. klassi katseid tegin, olid tingimused suhteliselt samasugused, nüüd aga nõutakse seda taset 1. klassi lastelt. Kas pole mitte 1. klass mõeldud lugema ja kirjutama õppimiseks või olen ma millestki väga valesti aru saanud? On kuhugi nii väga kiire, et peab arengut hirmsasti takka sundima ja lugeda-kirjutada oskama isegi siis, kui laps selleks veel valmis pole?
- "Hindame lapse silmaringi, ta peab teadma oma nime, vanust, elukohta, tundma aastaaegu ja end ümbritsevat maailma." Mul läheb praegugi nimi ja sünniaeg meelest ära, kui keegi seda stressirohkes olukorras küsib (kahtlustav tollitöötaja näiteks). Mida siis peab tundma 6-7-aastane, keda niimoodi üle kuulatakse? Ja ärge tulge mulle rääkima, et algklasside õpetajad on lastega väga armsad ja loovad pingevaba õhkkonna, ma ei paneks oma last mitte-mitte kunagi eliitkooli just nimelt selle sama hirmuõhkkonna pärast...
- "Lapsevanem peab teadma, et meie koolis on raskem õppida kui muudes koolides. Meie õpilastega peab palju kodus töötama ja kui selline võimalus puudub, on mõistlikum laps elukohajärgsesse kooli panna." Sellest lausest võiks suisa järeldada, et luuakse "eliitlapsi", kes hierarhias "tavakoolide" lastest kõrgemal pulgal istuvad. Juhiks tähelepanu ka sellele, kuidas rõhutatakse vanemate ehk "treenerite" rolli eliitkoolis õppimiseks. Ehk siis jõuamegi selleni, et lapse individuaalsete tugevuste leidmise ja arendamise asemel tegeletakse normoskuste drilliga. Kogu see meeletu pähetuupimine ei arenda inimest, vaid tapab juba eos kogu loovuse ja julguse asju teistest erinevalt teha. Kas on vaja, et üks väike laps oleks masendunud, kui dialoog pähe ei jää, endale vihikuga vastu pead lööks ja end rumalana tunneks (pole vist vaja kaua mõistatada, kellest jutt)?
- Drillimisideoloogia vol 2: "Konkursi eduka sooritamise üks põhieeldusi on kindlasti see, et laps harjutab iga päev lühikese etteütluse kirjutamist."
... kirjutas Liina kl 22:41 8 kommentaari
esmaspäev, 15. märts 2010
Kui Arno isadega koolimajja jõudis...
Mul on kaks koolide ja haridussüsteemiga seotud teemat, millest tahtsin kirjutada, seega panen nad üheks kokku. Natuke erinevat sorti on, kuid ehk andestate mulle... mu võlad, nagu meiegi andeks anname oma võlglastele...
Esiteks koolireformist. Ma ei ole end küll selle teemaga väga kursis hoidnud, kuivõrd mulle tundub kogu see kooliastmete ilma hea põhjuseta liitmiste ja siis lahutamiste ja siis liitmiste ja siis… värk nii või teisiti enam kui kahtlane. Nii et see selleks. Küll aga tekib minul, st võhikul pedagoogika ja koolide administreerimise küsimustes, üks küsimus, mis pole üldse väga tähelepanu saanud. Ehk: miks on Eesti koolisüsteemis keeleline segregatsioon? St miks on lahutatud eesti ja vene õppekeelega koolid?
Küsimus ei ole absoluutselt selles, mis keeles keegi õppima peaks saama. Sest vastus sellele on lihtne: oma emakeeles, olgu selleks eesti või vene või mis veel (st mitte selles tähenduses nagu seda kasutas üks Postimehe artikkel, st et emakeel tähendab a priori eesti keelt - iseenesest suht rumal ja loogikavastane käsitlus). Vaid, et puuduks ruumiline segregatsioon, mis kinnistaks kodust või meediast tulevaid stereotüüpe; et toimuks reaalne läbikäimine, mitte emakeele järgi ruumiline eraldamine. Sama koolimaja, samad koridorid, samad klassiruumid, sama söökla, samad valitud tunnid (à la kehaline jms).
Ja mitte ainult ei aitaks see praeguse segregatsiooni ja sellega seotud teatud gruppide suhtelise marginaliseerimise vastu, vaid ka näiteks keeleõppes. Häbiväärselt pean ütlema, et olen õppinud vene keelt kaheksa aastat ning tulemus… on kasin (kuigi üks semester ülikoolis juba parandas asja). Ühelt poolt on/oli kindlasti tegu ka vene keele suhtelise stigmatiseerimisega õpilaste ja nende vanemate seas, teiselt poolt kindlasti ka praktika puudumine ja õpetamise metoodika. Ja kindlasti ei ole eesmärk praegu süüd õpetajate kaela veeretada, kuivõrd nemad teevad üldiselt kesistes tingimustes (no õpikud kas või) head tööd, kuid siiski: meetodil ja meetodil on vahe. Olen seda ülikoolis kogenud näiteks saksa keelega, mida on mulle õpetanud neli (!) erinevat õppejõudu; vaid üks oli tõsiselt (vägaväga) hea õpetaja, kelle abiga midagi ka külge jäi.
Igatahes, pole vist üldse vaja rõhutadagi, kui palju ma erinevate keelte rääkimist inimestes hindan. Kuigi Eestis elaval vene keelt emakeelena kõneleval inimesel ei peaks olema kohustust õppida eesti keelt, siis selle rääkimine on igati teretulnud ja oodatud. Sama kehtib ka eesti keelt emakeelena kõnelevate inimeste puhul vene keele kohta. Juba kas või vastastikusest viisakusest. Ja keelelise segregatsiooni lõpetamisel koolides oleks õpilastel ka reaalne omavaheline kontakt (praktika!) ja seda enam innustus ja vajadus keelt õppida.Nüüd teen kannapöörde, kuid jään siiski õpetamisteemasse. Nimelt räägin omamoodi kooliõpikutest, mis on Kanada eelkoolides ja algklassides kasutusel ja mille eesmärgiks on tolerantsuse suurendamine ja eelarvamuste minetamine erinevate sotsiaalselt stigmatiseeritud identiteetide suhtes.
Mina olen isiklikult käes hoidnud neist kahte: And Tango Makes Three ja One Dad, Two Dads, Brown Dad, Blue Dads. Esimene räägib tõestisündinud loo kahest isasest pingviinist New Yorgi loomaaias, kes võtsid koos oma hoole alla ühe hüljatud pingviinimuna; teine aga sisaldab sõnumit, et kõik inimesed on põhimõtteliselt samasugused, sõltumata nende nahavärvist või seksuaalsest orientatsioonist. Eesmärgiks öelda, kõige selle nö traditsioonilise diskursuse kõrval, et on olemas ka teistsuguseid perekondi ja peremudeleid.
Igatahes, minu meelest on selline ühiskondlike stigmade vastu võitlemine väga oluline tegevus, eriti arvestades seda perspektiivi, mida lapsed antud teemast rääkides Eesti tingimustes üldiselt kodust kaasa saavad. Nagu üks Kanada eelkooliõpetaja kirjutas, näevad lapsed, kellega tema on seda raamatut lugenud, kohe seda rumalust, mida kujutab endas hirm pere suhtes, kus on kaks isa või hoopis sinised isad.
Muidugi on Eesti kontekstis pisut enneaegne rääkida sellistest jutu- ja pildiraamatutest olukorras, kus tegelikult ei kehti antud teemast rääkides veel isegi kõige algelisemadki õigused ja sallivusestki on silmnähtavalt liiga vara rääkida. Ja sellest, et elu reaalne mitmekesisus saab stigmatiseeritud selle hegemoniaalse "Õige" eluviisi kõrval, on tõsiselt kahju. Äkki oleks täiskasvanutele ka selliseid raamatuid vaja?
Keegi teadjam võiks nüüd kommentaariumi kirjutada sellest, kas Eestis ka sarnaseid sotsiaalse sisuga lasteraamatuid kasutatakse?
PS. Järgmine kord kirjutan jälle pikemalt islamist, nagu lubatud. Täpsemalt meediapildist, enesetaputerrorismist (vs "legitiimne sõda") ja religiooni rollist tänapäevases maailmas. Mõtteid on palju, nüüd tuleb nad kirja panna.
... kirjutas eero kl 12:08 3 kommentaari
reede, 12. märts 2010
Kobasime pimeduses
... kirjutas Liina kl 15:12 4 kommentaari
esmaspäev, 8. märts 2010
Inimeseloom, anna aru!
... kirjutas Liina kl 15:13 3 kommentaari
laupäev, 6. märts 2010
Kui me parasjagu ei õpi...
Eile käisime lähedalasuvas kingamuuseumis (Bata Shoe) heategevusüritusel, mille üllaks eesmärgiks Haitil varjupaikade ehitamine, kuivõrd seal on peagi tulemas vihmaperiood. Kaks meeldejäävat aspekti olid (1) sushi!!! (kui kellelgi kunagi vaja mind ära osta, siis VIHJE) ja (2) Michael Bublé kingad vitriini all. Kes ei tea, siis too on Kanada laulja. Põhimõtteliselt sama kui paneks Koit Toome jalavarjud klaasi alla ja kutsuks kõik vaatama.
... kirjutas Liina kl 23:16 2 kommentaari
kolmapäev, 3. märts 2010
Koraani õied
***
Burka küsimus, nagu näha, on väga keeruline. Prantsuse retoorikasse paistab olevat sisse ehitatud kaks eeldust: (a) kui neil naistel oleks valik, siis nad ei kannaks burkat ega hijabi ehk nad tuleb "vabastada" ning (b) burka lubamine (st mitte-keelamine) ohustaks kuidagipidi prantsuse kultuuri, ühiskonda, laïcité'd (ilmalikkust), etc.
Alustan esimesega. Dilemma on olemas, kuid kas see saab olla eeldus (et kõik naised, kes kannavad burkat, on selleks sunnitud)? Ühelt poolt taandub see fundamentaalselt vabadusele; täpsemalt vabadusele teha ka seda, mis teistele tundub mitte-vaba, nii kaua kuni sellega kedagi teist ei kahjustata. Samamoodi nagu keegi ei tohiks sind keelama tulla näiteks siis, kui tahad oma auto külge lehvima panna Eesti lippu (mis on ühelt poolt riikliku/rahvusliku diskursuse tagajärg, teisalt aga "vaba" soov oma identiteeti/kuuluvust demostreerida), samamoodi ei tohiks keegi sind keelata siis, kui soovid kanda burkat või mistahes muud identiteedi sümbolit. Muidugi, nagu Liina kirjutas, on burkal ka palju praktilisemaid väärtusi.
Muidugi ei saa ka eitada või tähelepanuta jätta seda diskursiivse sunni argumenti. Kuid kuidas saab eeldada, et kõik naised kaasaegsel Prantsusmaal, kes kannavad burkat, on selleks sunnitud? Kuidas näiteks seletada ateistlike vanemate tütarde soovi kanda hijabi? Diskursiivse pluralismi tingimustes muutub inimese valik palju vabamaks, võrreldes ühiskonnaga, kus surutakse peale üht kindlat korda või normi (promogu see siis ilmalikkust ja rahvuslust või islami kombestikku). Olles ühelt poolt küll väga kriitiline rahvusluse ja religiooni jms teemadel, siis lõppkokkuvõttes on eneseidentifitseerimine ja -väljendamine suhteliselt vaba, tee seda siis kas burka või sinimustvalge riietuse abil. Ehk siis: mismoodi on burka kandmine hullem (või vähem vaba) kui "kodanikureligiooni" (st rahvusluse) kõiksugused ilmingud?
See toob mind teise eelduse juurde. Kuidas suhestuvad burka ja Prantsuse sekularism (ilmalikkus)? Või sõnastades teisiti: on Prantsusmaa üldse sekulaarne? See sõltub muidugi sellest, kuidas sekularismi defineerida, kuid rõhutades uuesti natsionalismi ja religiooni tohutuid sarnasusi ning katoliku kiriku tegelikku mõju Prantsusmaal, siis… Võitlus on suunatud silmnähtavalt üheselt just islami vastu.
Üldse on viimasel ajal tekkinud suur meediamull seoses väidetava Euroopa "islamiseerumisega" (alustades või Pulleritsu kirjutisega, mis oli rumal nagu alati). Et üks kultuur tuleb ja sööb teise, väidetavalt "põlise" kultuuri välja. Hmmm, kus ma seda veel näinud olen? Mitte kellelegi ei tundu probleemi tekkivat näiteks nö läänestamise või amerikaniseerimisega, toimugu see avalikult (khmm, sõda Iraagis ja Afganistanis?) või peidetult (k.a läbi mäkdoonaldsite leviku). Või tuletades meelde ka kolonialistlikke moderniseerimisteooriaid. Kuid islam, väidavad need ksenofoobid, käib teatavasti vastu "Euroopa väärtustele". Sellisel juhul tahaksin ma teada, mis asjad on need müstilised "Euroopa väärtused" ja kas nende seas on ka diskrimineerimine usutunnistuse põhjal?
Siit veel kaugemale minnes: kas "autentne" kultuur, millest kümne küünega kinni hoida, on üldse olemas? Kultuur, mis on juba ise äärmiselt hägus mõiste, ei ole midagi staatilist, homogeenset, ürgset; kuigi nii seda just kujutatakse. See on kujunenud ja kujuneb edasi läbi erinevate kontaktide ja teiste "kultuuride" mõjutuste. "Autentsus" on pigem poliitiline doktriin, mitte midagi enamat. Aga see on juba pikem ja komplekssem küsimus, millest ma kirjutan ühes aines suisa term paperi.
Ühesõnaga, kuigi ma vist pakkusin rohkem küsimusi kui reaalseid vastuseid, siis ühes olen ma kindel: burka keelamine ei ole kuidagi õigustatud.
PS. Mu suahiili keele loengus kannab samuti üks tütarlaps burkat.
... kirjutas Liina kl 22:23 11 kommentaari
laupäev, 27. veebruar 2010
Tarbin ja raiskan, järelikult olen?
... kirjutas Liina kl 00:16 4 kommentaari
kolmapäev, 24. veebruar 2010
Frühjahrsmüdigkeit


... kirjutas Liina kl 21:03 3 kommentaari
pühapäev, 21. veebruar 2010
Kes võitis medali?
Liina juba kirjutas mõnest olümpiamängude pahupoolest. Ma tahaksin lühikese repliigina lisada sellele veel ühe mõõtme. Lisaks ärile, meeste ja "tervete" inimeste domineerimisele, Potjomkini külale korraldajariigis ja mitmele muule aspektile, häirib mind ka olümpiamängude nii ilmselge poliitilisus ning riigi-, mitte sportlasekesksus. Järgnev ei ole kohe kindlasti mitte kriitika sportlaste suhtes, vaid pigem räägib see justnimelt sportlaste poolt.
See ideaal, mis kunagi OM-iga seotud oli, on juba ammu surnud (näiteks see, et ei sõdita - olümpiaga samaaegselt algas ka suurpealetung Afganistanis). Ja just sellepärast, et sport tundub olevat niivõrd neutraalne tegevus, on see niivõrd efektiivne poliitilistel eesmärkidel. Milles see väljendub?
Mind isiklikult häirib kõige enam see, et sportlase keha muudetakse riigi omaks, sportlase võit muudetakse riiklikuks/rahvuslikuks võiduks, mille üle peaksid siis kõik antud riigi kodanikud kuidagi siis uhkust tundma. Kuid mida nemad tegid? Kelle oma on sportlase sooritus? Minu meelest selline suhtumine (nt ajaleheartiklid stiilis "Šmigun-Vähi võitis Eestile hõbemedali!" või pärast järgmise sõidu katkestamist vihased kommentaarid) ainult vähendab tolle sportlase tegelikku pingutust, see muudetakse justkui millekski kollektiivseks, millele kõik (või riik) on kuidagi kaasa aidanud. Ja ma ei räägi praegu sellest, et keegi ei tohiks rõõmu tunda kellegi teise võidu üle, vaid konkreetselt võidu "riigistamisest". Mõelge kas või autasustamistseremoonia peale, kus mängib hümn ja tõuseb lipp. Mis tähtsust see reaalselt omab, mis poliitilisest üksusest sportlane pärit on? Kõik need riikide medalijärjestused on samuti heaks näiteks.
Minul tekib igatahes lõpuks küsimus: mis asi üldse on sport olümpiamängude raamistikus? Äri? Riiklik/rahvuslik au ja kuulsus? Kas olümpiamängud saaksid toimuda ka ilma sellise süsteemita? Miks ei võiks sportlased võistelda enda nimel, mitte mingisugust arbitraarset korda taastootes?
PS. Olen täiesti nõus Liina eelmise postitusega Eesti ajalehtede online kommentaariumitest. Loen praegu hirmuga Ekspressi artikli (või tegelikult intervjuu) “Vabanege rassismist, homofoobiast ja hirmust venelaste ees!” kommentaare. Peaks Kanada kodakondsustaotluse sisse andma…
PPS. Ma olen täiesti kindel, et kõigil kes meie blogi loevad, tekivad mingisugusedki emotsioonid meie kirjutatuga seoses. Meile väga-väga meeldivad siinsed (!) kommentaarid, kuid viimasel ajal on nad päris kokku kuivanud. Rõõmustage meid!
... kirjutas eero kl 10:50 6 kommentaari
reede, 19. veebruar 2010
Mõrud kommid
- "See artikkel on tüüpiline kana kaagutus, millest teadlik mees ennast heidutada ei lase, vastasel juhul naised ütleksid pärast, et ise oled loll ja kuulad kõike, mida ma ütlen. Selles artiklis pole mingit tõde, huupi lahmimine tuju ajendil toanurga ja delfika naiste informatsioonist. Valusaks teeb see naiste tõsiselt võtmine, tahaks võtta, aga nii kui selline PASK jälle kokku kirjutatakse, siis mõtlen, kulla naised, minge tõesti .... ära."
- "Usu mind, kulla kibestunud-küünikust autor: märksa hullem oleks, kui mitte keegi naist (ka siis, kui ta selleks tahet avaldab) mingil juhul "käperdada" EI sooviks..."
- "Välimuselt kena naine, aga natuke veidra jutuga. Teadlased on ammu tõestanud, et naisel on väiksem aju kui mehel. lisaks on naistel kehvem EQ ja IQ. Peale selle on naise koht ikkagi koopas lapsi kasvatada. Mulle meeldivad naised, aga ma ei kannata neid neetud feministe."
- "...naine on tehtud mehe küljeluust ja mehele meeleheaks. Miks ei või siis tolmu eemaldamisega meelehead teha. Ei pea isegi pükse maha võtma."
... kirjutas Liina kl 11:50 3 kommentaari
esmaspäev, 15. veebruar 2010
Tõrvatilk vahtrasiirupis
Esiteks on Vancouveris võrreldes teiste Kanada linnadega päris suur kodutute hulk. Kerge Potjomkini küla mulje tekib, kui kodutud OM-i toimumise ajal võistlustega seotud piirkondadest "eemaldatakse". Ehk siis debatt teemal, kas kodutute õigusi rikutakse säärase "teisaldamisega".
Teiseks saadeti 800-le Vancouveri õpetajale kiri võimalikust vallandamisest. Raha pole, show (OM) peab jätkuma, kärbitakse hariduse pealt.
Kolmandaks OM-i toimumine indiaanlaste (eesti keeles paremat sõna ei oska välja mõelda, inglise keeles kasutatakse aboriginal people või native people) maa peal, mida pole "valgenahkadele" tegelikult loovutatud. Ehk siis rahudiskursust rõhutav üritus (mida OM juba vanakreeka ajal oli) vallutatud aladel. Teisest küljest on aga jällegi OM-i ajal võimalus oma hääl kuuldavaks teha, nagu demonstreerisid Austraalia aborigeenid 2000. aasta OM-il Sydneys.
Neljandaks häirib mind tõsiselt, et suurkorporatsioonid on oma kombitsad nii sügavale OM-i ajanud (pritsin kurje metafoore). Coca-Cola ja McDonalds kui rämpstoidu sümbolid promovad ennast üritusel, mis peaks propageerima tervislikke eluviise. Raha on küll OM-i korraldamiseks vaja, aga kas sellist, mis teenitud inimestele rämpsu sissesöötmise-jootmisega?
Viimane teema on minu enda maailmaparanduslik ettepanek, seda kahjuks kuskil meedias kohanud pole. Nimelt olen viimasel ajal mõelnud, et olümpia- ja paraolümpiamängud peaksid aset leidma üheaegselt, mitte nii, et paraolümpia toimub alles siis, kui "olulisem" võistlus juba läbi. Kurb on ka tõik, et meedia tähelepanu saab paraolümpia minimaalselt. Olgem ausad, vähemalt Eestis ei tehta paraolümpialt ühtegi ülekannet, heal juhul mainitakse põgusalt spordiuudistes. Ainus juhus, kus "puudega" sportlased said võrdselt tähelepanu, oli mõne aasta tagune kergejõustiku MM, kus "puudega" ja "puudeta" sportlaste jooksuvahetused toimusid korda-mööda. Samamoodi võiks olla kõigil tiitlivõistlustel.
Kui "puudega" sportlane tahab võistelda "tavakonkurentsis", peaks tal olema see võimalus ja õigus. Huvitavaks näiteks on Lõuna-Aafrika Vabariigi jooksja, kahe jalaproteesiga Oscar Pistorius, kellel alguses lubati "tavakonkurentsis" võistelda, kuid siis hakati rääkima "ebaausast eelisest", mille proteesid talle annavad. Lahendus oleks ju proteeside ehituse modifitseerimine "eelise" kaotamiseks ning siis ei tohiks kellelgi enam kobisemist olla. Kuigi minu jaoks taandub debatt pigem sellele, kas "puudega" sportlast tahetakse "tervete" jooksjatega koos võistlemas näha. Samamoodi osaleb muide Kanada murdmaasuusataja Brian McKeever Vancouveris "tavakonkurentsis", kuigi tema nägemisest on säilinud 10%.
Need on muidugi üksikud juhtumid ning enamikel juhtudel oleks arvatavasti parem võistlejad mingitpidi segregeerida (sellel sõnal on muidugi kergelt negatiivne konnotatsioon), et tagada sportlastele võrdsed võimalused. Loosung olekski seega "invaspordile võrdsed võimalused ja õigused", st samasugune lugupidamine, sportlastega arvestamine ja ka meediakajastus, mida oleks küllaltki lihtne üheainsa "parata" olümpiaga saavutada. Lisaks aitaks see äkki üle saada haletsevast suhtumisest ja võtta "puudega" sportlasi kui sama ambitsioonikaid, konkurentsivõimelisi ja võistlushimulisi kui "tavasportlasi". Olete ehk märganud, kuidas paraolümpia kajastamisel räägitakse alati traagilisi lugusid sportlaste kurvast saatusest jms. Äkki inimene ei taha, et jututeemaks oleks ainult tema "puue" ja kui kangelaslikult seda "takistust" sporti tehes ületatakse? Miks ei võiks rääkida lihtsalt sportlaskarjäärist ja saavutusest-tagasilöökidest, nagu "tervete" sportlaste puhul tehakse? Või vähemalt enne küsida, kas sportlane soovib oma "eripära" maailmaga arutada. Kindlasti on ka neid, kes tahavad oma lugu jagada, aga seda ei peaks võtma eeldusena.

Olümpia- ja paraolümpiamängude ühendamisel oleks lisaks eelpool mainitule kaks väga olulist eesmärki. Esiteks lõhkuda arvamust, et sport on ainult "abled-bodied" ("tervete kehade") nähtus ja "puue" tippsporti ei sobi. Teiseks on (vähemalt minu jaoks) üks tippspordi olulisemaid eesmärke inimesi inspireerida. "Puuetega" laste jaoks oleks äärmiselt vajalik "puuetega" tippsportlaste eeskuju, et lapsed ei peaks oma "puuet" takistuseks millestki (näiteks olümpiasportlase karjäärist) unistamisel ega ka nende unistuste täideviimisel.
Kui antud idee tekitab kerget võõristustunnet, siis võiks mõelda sellele, et kunagi ei peetud paslikuks ka naiste ja "mustanahaliste" osalemist olümpial (ja spordis üldisemalt). OM oleks ju ideaalne koht, kus hakata sporti ja selle eesmärke natuke teistmoodi, avatumalt ja kaasavamalt (inclusiveness!) mõtestama.
Lõpetuseks väike videoklipp stereotüüpe murdvast dokfilmist "Murderball", mis räägib noortest meestest, kes mängivad tipptasemel ratastooliragbit.
... kirjutas Liina kl 19:38 1 kommentaari